Twój sklep internetowy rozwija się dynamicznie, liczba zamówień zwiększa się z miesiąca na miesiąc, a zyski rosną. W skrócie - Twój biznes znajduje się na właściwych torach… Jednak przychodzi moment, gdy nagle otrzymujesz wiadomość: ceny za narzędzie, na którym w dużej mierze opiera się Twoja sprzedaż, właśnie poszybowały w górę. I to nie o kilka procent, ale o kwoty, które mogą znacząco wpłynąć na Twój budżet, a nawet pochłonąć znaczną część Twoich miesięcznych przychodów.
To właśnie spotkało tysiące sprzedawców korzystających z Baselinkera - narzędzia, które stanowi wsparcie w zarządzaniu sprzedażą w wielu kanałach eCommerce i automatyzacji procesów. Należysz do tej grupy i poszukujesz alternatywy, która pomoże Ci równie dobrze zarządzać zamówieniami? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jakie rozwiązania mogą pozwolić Ci utrzymać efektywność operacyjną bez wzrostu kosztów!
Sprzedaż online to coraz częściej nie tylko zarządzanie jednym sklepem internetowym, ale całym złożonym ekosystemem sprzedażowym. W jego skład wchodzą m.in.: marketplace'y, serwisy społecznościowe, systemy płatności i dostaw, a także integrację z narzędziami marketingowymi, systemami zewnętrznymi (np. PIM, ERP i CRM). Ponadto, dla sklepów działających na wielu rynkach dochodzą również wielojęzyczne wersje stron, lokalne metody płatności oraz zarządzanie różnorodnymi preferencjami klientów, co dodatkowo komplikuje cały proces.
Wyobraź sobie teraz sytuację, w której musisz ręcznie logować się do każdego z tych systemów, aktualizować dane osobno dla każdej platformy i jednocześnie dbać o to, aby ceny, stany magazynowe oraz oferty były spójne we wszystkich kanałach sprzedaży. Taki proces nie tylko pochłania ogromną ilość czasu, ale także niesie ze sobą ryzyko błędów (np. gdy dwóch klientów kupuje ten sam produkt na różnych platformach, a zapasy nie są zsynchronizowane). Jak więc poradzić sobie z takim natłokiem obowiązków?
Tu właśnie z pomocą przychodzi Baselinker, oferując automatyzację procesów, która znacząco ułatwia zarządzanie sprzedażą na wielu poziomach. Baselinker zapewnia m.in. centralizację informacji o wszystkich zamówieniach, synchronizację stanów magazynowych i cen czy wsparcie w procesach logistycznych. Dzięki elastycznemu modelowi subskrypcji, obejmującemu pakiety takie jak Freemium, Business oraz Enterprise, przedsiębiorcy mogą dostosować zakres funkcji do specyficznych potrzeb swojego biznesu.
Ponadto oprogramowanie z łatwością współpracuje z silnikami eCommerce - połączenie Baselinker z Magento to idealne rozwiązanie dla firm chcących automatyzować sprzedaż wielokanałową. Dzięki pełnej synchronizacji zamówień, stanów magazynowych i cen w czasie rzeczywistym, narzędzie eliminuje błędy i oszczędza czas. Integracja umożliwia sprawną obsługę marketplace'ów, lokalnych metod płatności i wersji językowych, co czyni zarządzanie międzynarodowym eCommerce prostszym i bardziej efektywnym. Oprócz połączenia Baselinker + Magento - system współpracuje także z systemami takimi jak: Shopify, PrestaShop, WooCommerce, Shoper itp.
Samsung, Decathlon czy Auchan - to branżowi giganci, którzy tak jak około 30 tysięcy innych przedsiębiorców korzystają z Baselinkera. Polska marka, dzięki dynamicznemu rozwojowi szybko zyskała miano jednego z najlepszych narzędzi do automatyzacji procesów eCommerce. Niestety, wraz ze wzrostem popularności i poszerzaniem oferty, Baselinker równie dynamicznie podnosi swoje ceny. Pierwsza większa podwyżka miała miejsce w 2023 roku, co już wtedy skłoniło wielu przedsiębiorców do rozważenia alternatyw. Jednak punktem kulminacyjnym okazały się zmiany, których wprowadzenie ogłoszono na grudzień 2024 roku. Z czym one się wiążą?
Od tego momentu Baselinker wprowadza zmodyfikowane cenniki i zasady przechodzenia na wyższe plany subskrypcyjne. Firma wciąż oferuje darmowy pakiet Freemium dla startujących eCommerce (do 100 zamówień miesięcznie), jednak w przypadku:
Do przejścia na pakiet Enterprise zobligowane będą wszystkie firmy, które w jakimkolwiek miesiącu roku przekroczą 1 mln zł wartości zamówień (GMV) lub zrealizują przynajmniej 5000 zamówień. Taki próg sprzedażowy, zwłaszcza w czasie szczytów zakupowych, jak Black Friday czy sezon świąteczny, jest stosunkowo łatwy do osiągnięcia nawet przez średnie sklepy internetowe. Trudniejsze może okazać się utrzymanie go na tym samym poziomie przez cały rok - niepodołanie temu zadaniu może sprawić, że koszty Baselinkera w słabsze miesiące okażą się przytłaczające. Z tego względu coraz więcej firm zaczyna poszukiwać alternatyw, które pozwolą im zachować elastyczność i zoptymalizować budżet.
Freemium (maksymalnie 100 zamówień miesięcznie) | Business (od 101 do 5000 zamówień miesięcznie) | Enterprise (ponad 5000 zamówień lub 1 mln zł GMV miesięcznie) |
---|---|---|
Baselinker, jako rozwiązanie typu SaaS, zdecydowanie przoduje na rynku pod względem liczby dostępnych integracji, jednak nie oznacza to, że jest jedynym narzędziem. Konkurencja w tej kategorii stale rośnie, a nowe systemy coraz bardziej zbliżają się do poziomu rynkowego lidera, oferując porównywalne funkcjonalności. Dla sprzedawców, którzy zbudowali swoją infrastrukturę eCommerce w oparciu o elastyczną platformę np. Magento oraz Baselinkera, ważne jest, aby alternatywa oferowała równie zaawansowaną synchronizację danych i możliwość integracji z różnorodnymi kanałami sprzedaży.Wśród rozwiązań, które przedsiębiorcy coraz częściej biorą pod uwagę, znajdują się:
Większość z tych narzędzi nie pokrywa 1:1 funkcjonalności Baselinkera. Obecnie najbliżej, jeśli chodzi o zakres dostępnych usług jest Apilo, które także jest polskim rozwiązaniem. Apilo zyskuje na atrakcyjności dzięki ścisłej współpracy z platformą Shoper oraz szerokiemu wachlarzowi funkcji, takich jak zarządzanie zamówieniami, synchronizacja stanów magazynowych oraz obsługa logistyczna.
Jednak sytuacja, którą obserwowaliśmy w przypadku Baselinkera, zaczyna powtarzać się również dla Apilo — narzędzie to niedawno zapowiedziało wzrost cen, co może wpłynąć na jego atrakcyjność dla części użytkowników. Podobnie jak w przypadku Baselinkera, decyzja o podniesieniu opłat może zmusić przedsiębiorców do rozważenia po raz kolejny innych alternatyw, co generuje dodatkowe koszty związane z przejściem po raz kolejny na nowe rozwiązanie.
W przypadku rozwiązań SaaS musisz liczyć się z tym, że jesteś uzależniony od warunków narzucanych przez dostawcę. Ciężko w takim modelu zagwarantować, że narzędzie, które do tej pory spełniało Twoje potrzeby, nie zdrożeje z dnia na dzień lub nie zmieni zakresu funkcjonalności. Dlatego, szczególnie gdy Twój sklep internetowy działa na szeroką skalę i nieustannie rozszerza sprzedaż, warto rozważyć przejście na customowy system dopasowany do własnych potrzeb biznesowych.
Dzięki stworzeniu własnego rozwiązania możliwe jest odwzorowanie kluczowych funkcji znanych z integracji typu Baselinker Magento, takich jak synchronizacja zamówień w czasie rzeczywistym czy automatyczna obsługa stanów magazynowych. Dodatkowo, taki system można rozwijać zgodnie z dynamicznymi potrzebami firmy, co daje przewagę w długoterminowym planowaniu.
Zlecenie stworzenia dedykowanego narzędzia integracyjnego software house’owi może być idealnym rozwiązaniem, które zapewni pełną kontrolę nad funkcjonalnościami i kosztami. Możesz zacząć od zlecenia systemu, który wypełnia wszystkie podstawowe potrzeby, a następnie rozbudowywać go stopniowo o kolejne ulepszenia. W ramach własnego narzędzia możesz odwzorować wszystkie funkcje dostępne w oprogramowaniach SaaS, czyli np.:
Systemy SaaS np. Baselinker | Customowy system | |
---|---|---|
Koszt początkowy | Niski - brak opłat wdrożeniowych, płatności w formie subskrypcji. | Wyższy - wymaga inwestycji w stworzenie dedykowanego rozwiązania. |
Długoterminowe koszty | Rosnące - możliwość podwyżek cen oraz opłat prowizyjnych od transakcji. | Stabilne - większa przewidywalność kosztów w dłuższym okresie. |
Czas wdrożenia | Szybki - narzędzie jest gotowe do użycia praktycznie po założeniu konta. | Dłuższy - wymaga stworzenia projektu, a potem napisania, wdrożenia i testowania rozwiązania. |
Elastyczność | Ograniczona do funkcji oferowanych przez dostawcę. | Możliwość dostosowania funkcji do indywidualnych potrzeb. |
Skalowalność | Wymaga najczęściej przejścia na wyższy plan. | Ograniczona - uzależniona od dostawcy, jego polityki czy zmian w narzędziu. |
Kontrola nad systemem | Możliwość podjęcia decyzji o rozbudowie, w miarę rozwoju biznesu. | Samodzielne zarządzanie funkcjonalnościami systemu i jego rozwojem. |
To, jak przebiega proces tworzenia własnego narzędzia, w dużej mierze zależy od workflow przyjętego przez software house, dlatego trudno jest wskazać jeden uniwersalny przepis na stworzenie takiego rozwiązania. W Advox podchodzimy do każdego projektu indywidualnie. Nasz model pracy opiera się przede wszystkim na bliskiej współpracy z klientem. Jak wygląda ten proces krok po kroku?
W ten sposób nie tylko dostarczamy rozwiązania technologiczne, ale także wspieramy ich rozwój na każdym etapie, gwarantując, że system pozostanie elastyczny i gotowy na przyszłe wyzwania. Dzięki temu nasze dedykowane narzędzia dają pełną kontrolę, niezależność i efektywność, bez ograniczeń związanych z gotowymi systemami SaaS.
Customowy system do zarządzania eCommerce to przede wszystkim inwestycja w niezależność i długoterminowy rozwój Twojego biznesu. Dzięki pełnej personalizacji, możesz stworzyć narzędzie idealnie odwzorowujące specyficzne procesy w Twojej firmie, co jest trudne do osiągnięcia w przypadku gotowych rozwiązań typu SaaS.
Oczywiście, początkowe nakłady finansowe na wdrożenie dedykowanego systemu mogą być wyższe niż koszty subskrypcji SaaS. Jednak w dłuższej perspektywie taka inwestycja może się szybko zwrócić — często nawet po roku od wdrożenia. I co najważniejsze - w przeciwieństwie do gotowych rozwiązań, zyskujesz pełną kontrolę nad własnym systemem, co eliminuje ryzyko związane z uzależnieniem od zewnętrznych dostawców i rosnącymi opłatami.
Jeżeli Twój biznes znajduje się już na etapie, w którym rozważasz alternatywy dla coraz wyższych kosztów narzędzi SaaS takich jak Baselinker, warto przemyśleć wdrożenie własnego rozwiązania. Jeśli potrzebujesz porady lub wsparcia we wdrożeniu customowego systemu, napisz do nas - chętnie pomożemy w realizacji Twojej wizji!