Jakie zmiany mogą zaskoczyć Cię obecnie w branży eCommerce? Może będzie to idea współdzielonych automatów paczkowych dla wielu firm. A może zaskoczą Cię wyniki wskaźnika nastrojów konsumenckich w Europie lub wnioski z badania dotyczącego finansów Polaków. O tym wszystkim przeczytasz w tym wydaniu Prasówki, do której lektury serdecznie zachęcamy!
Popularność automatów paczkowych rośnie w zawrotnym tempie. Klienci cenią sobie wygodę tej opcji dostawy, a co za tym idzie - kolejne firmy opracowują własne rozwiązania paczkowe. W rezultacie konkurencja na rynku rośnie, a przestrzeń zapełnia się różnymi rodzajami automatów.Obecnie zamawiający online mogą korzystać z różnorodnych opcji - począwszy od Paczkomatów InPost, aż po automaty innych firm takich jak np.: DHL, DPD, OrlenPaczka czy Allegro. Według raportu firmy Colliers "Automaty paczkowe 2.0: Rozwój, Innowacje, Przyszłość" liczba automatów do nadania i odbioru przesyłek może wzrosnąć w Polsce nawet do 45 tysięcy w 2024 roku.
Mimo wygody, jaką niosą paczkomaty dla odbiorców i sukcesu biznesowego dla firm, rosnąca liczba tych urządzeń budzi pewne obawy. Niektórzy skarżą się na to, że psują one miejską architekturę, a inni zwracają uwagę na negatywny wpływ na środowisko i brak zachowania zasad zrównoważonej gospodarki. W odpowiedzi na powyższe wątpliwości autorzy raportu zaproponowali koncepcję, która może zmniejszyć negatywne skutki automatów paczkowych, czyli tzw. "gospodarkę współdzieloną".
Gospodarka współdzielona w logistyce polega na utworzeniu otwartej sieci automatów paczkowych, gdzie każdy operator pocztowy mógłby dostarczać przesyłki do jednego wspólnego urządzenia. Taka inicjatywa zapobiegłaby powstawaniu kolejnych automatów, co ograniczyłoby negatywny wpływ na środowisko, jednocześnie zwiększając funkcjonalność dla użytkowników. W ramach tego rozwiązania użytkownicy mieliby dostęp do jednej aplikacji zamiast wielu dedykowanych różnym dostawcom. W Polsce taką zintegrowaną sieć automatów paczkowych tworzy już od 2018 roku firma SwipBox.
Jak myślisz, czy takie rozwiązanie ma szansę realnie zaistnieć na konkurencyjnym rynku? Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
2024 rok sprzyja utrzymaniu pozytywnych nastrojów wśród Polskich konsumentów. Kwiecień to czwarty miesiąc, w którym wyniki Barometru Nastrojów Konsumenckich mierzonego na zlecenie Komisji Europejskiej pozostają dodatnie. Właśnie w tym miesiącu wskaźnik osiągnął wartość 1,3 pkt. Jak odczytywać te wyniki?
Barometr jest zagregowanym indeksem opierającym się na różnych składowych (np. ocena obecnej sytuacji gospodarstwa domowego, ocena sytuacji gospodarczej kraju czy skłonność do zakupów). Wartość tego wskaźnika może przyjmować zakres od -100 do +100, odzwierciedlając saldo opinii pozytywnych i negatywnych. Dodatnia wartość wskazuje, że liczba optymistycznie nastawionych konsumentów przeważa, natomiast wartość ujemna wskazuje na odwrotną proporcję.
Co ciekawe, dodatni wynik nie jest obecnie często spotykany. Wiele krajów Unii Europejskiej nadal boryka się z niekorzystnymi nastrojami konsumenckimi. Średni wskaźnik dla Europy wynosi -13,7, co jest efektem utrzymujących się obaw społeczeństwa dotyczących potencjalnego wzrostu cen oraz kryzysu na rynku pracy.
Patrząc jednak na długofalowe wyniki Barometru, można zauważyć stabilizację sytuacji na rynku. Od 2022 roku (gdzie wskaźnik osiągnął wartość bliską -30 w punkcie kryzysowym), obserwuje się tendencję wzrostową, co sugeruje, że sytuacja konsumentów stopniowo się stabilizuje.
Wyniki barometru możesz przeanalizować tutaj. Czy dostrzegasz związek między wynikami barometru a poziomem sprzedaży?
“Finanse w czasach niepewności” - to tytuł tegorocznego badania firmy AutoPay. Od 2016 roku firma prowadzi badania dotyczące podejścia Polaków do finansów. Z roku na rok obserwuje się istotne zmiany w podejściu do zakupów, zwłaszcza w kontekście zakupów online. Początkowo zainteresowanie tą formą znacząco wzrosło, aby w 2021 roku ustabilizować się na stałym, chociaż nadal wysokim poziomie.
Jak prezentują się tegoroczne wyniki?
Badanie AutoPay przeprowadzono w marcu 2024 roku na zróżnicowanej grupie kupujących. Pozwoliło to na wyciągnięcie wniosków dotyczących zmiennych oczekiwań w zależności od czynników takich jak wiek czy miejsce zamieszkania. Na przykład, zaufanie do marki e-sklepu jest najważniejsze dla najstarszych klientów, którzy również często zwracają uwagę na wygodę transakcji i wiarygodność podmiotów obsługujących płatności. Natomiast możliwość wyboru form płatności czy szybkiego zwrotu towaru jest istotniejsza dla najmłodszych klientów.
Czy któryś z wniosków okazał się dla Ciebie zaskoczeniem? Pełen raport znajdziesz tutaj.