Według prognoz McKinsey ponad 30% transakcji B2B w 2024 roku będzie się odbywać w przestrzeni online (w 2023 roku ta wartość wyniosła 20%). Przeniesienie relacji biznesowych do kanałów online staje się powoli nie tylko atrakcyjnym wyróżnikiem, ale także koniecznością. Samo zainwestowanie w platformę B2B jest jednak dopiero pierwszym krokiem, który może (ale nie musi) przybliżyć Cię do sukcesu w e-handlu. Kupujący B2B oczekują bowiem tej samej jakości, którą znają z zakupów konsumenckich, lecz dopasowanej do ich potrzeb - dlatego tak ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie doświadczenia zakupowe. Nie musisz jednak szukać daleko, aby poznać najlepsze praktyki projektowania platform B2B. Wystarczy, że przeczytasz ten artykuł!
Bez względu na branżę czy grupę klientów, przedsiębiorcy działający w internecie dążą do jednego podstawowego celu - zwiększania sprzedaży i zysków. Niemniej jednak, sposób realizacji tego celu może się znacznie różnić. Te rozbieżności widać doskonale, porównując platformy B2C (business to customer) i B2B (business to business), szczególnie w zakresie kreowania doświadczeń użytkowników (z ang. user experience, UX). Co dokładnie wyróżnia każdą z tych strategii?
Przede wszystkim, w projektowaniu platformy B2B, istotne jest uwzględnienie faktu, że osoby odpowiedzialne za zakupy biznesowe podejmują decyzje zakupowe w sposób odmienny niż konsumenci nabywający produkty na własne potrzeby. W związku z tym, że realizują oni zamówienia dla firmy, w której pracują, ich decyzje są bardziej strategiczne, oparte na analizach oraz z góry wyznaczonych celach. Z kolei w sektorze B2C emocje odgrywają większą rolę - klienci indywidualni często podążają za impulsami, trendami, lub kierują się osobistymi preferencjami. Na tej podstawie, do kluczowych różnic między klientami B2B i B2C można zaliczyć takie elementy, jak:
Właśnie te różnice przekładają się bezpośrednio na sposób projektowania doświadczeń użytkownika na platformie biznesowej. Przekonaj się, na jakie elementy UX warto szczególnie zwrócić uwagę.
Dla kontrahentów biznesowych dokonujących zakupów online kluczowe znaczenie będzie miało przede wszystkim to, jak szybko i efektywnie mogą wykonać swoje zadania biznesowe na danej platformie. Nie oznacza to jednak, że jej projekt platformy B2B powinien ograniczać się jedynie do dostarczenia funkcjonalnych rozwiązań. Starannie zaprojektowany UX może znacząco wpłynąć na zaangażowanie kontrahentów, ich satysfakcję i ostatecznie - sukces biznesowy w postaci długotrwałych i silnych relacji. Jak więc stworzyć platformę, która nie tylko jest użyteczna, ale także sprawia, że korzystanie z niej przynosi satysfakcję?
Dobry UX platformy B2B stawia w centrum kontrahenta. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć potrzeby i specyfikę swoich klientów biznesowych, dla których Twoja platforma jest w końcu narzędziem pracy. Właśnie dlatego kluczowe jest, aby interfejs użytkownika był intuicyjny i nie powodował frustracji. Aby potwierdzić tę tezę, wystarczy wyobrazić sobie taką sytuację: w trakcie intensywnego dnia Twój komputer nagle odmawia posłuszeństwa, uniemożliwiając wykonywanie obowiązków. Niewątpliwie odczujesz niechęć i stres, czyli emocje, których nie chciałbyś, aby doświadczali użytkownicy Twojej platformy. Na szczęście dobry UX może pomóc w wyeliminowaniu takich odczuć, a wręcz przeciwnie - przyczyni się do tego, że wykonywanie codziennych obowiązków będzie przebiegało płynnie i bezproblemowo. Poznaj najlepsze praktyki projektowania UX platformy B2B, które pozwolą Ci osiągnąć ten cel.
Specyfika sprzedaży B2B może wymagać od kontrahentów dokonywania zamówień nawet kilka razy dziennie. Z tego względu z pewnością docenią oni, jeśli zadbasz o to, by zminimalizować czas potrzebny na dokonanie transakcji (np. minimalizując konieczność wykonywania rutynowych i powtarzalnych czynności). Aby to osiągnąć, warto skupić się na następujących elementach:
Podejmowanie decyzji zakupowych w biznesie może wymagać więcej czasu i analizy przed złożeniem ostatecznego zamówienia. Możesz usprawnić ten proces i pomóc kontrahentom w podjęciu najlepszych decyzji, skupiając się na następujących elementach:
Według danych opracowanych przez Think With Google aż 40% przychodów generowanych przez platformy B2B pochodzi (pośrednio lub bezpośrednio) z zakupów poprzez urządzenia mobilne. To znak, że (po raz kolejny podobnie jak w rzeczywistości B2C) kontrahenci coraz chętniej korzystają z cyfrowych kanałów sprzedaży i oczekują dostępności firmy w wielu kanałach, zgodnie z podejściem omnichannel.
Aby zadbać o to, aby platforma była ogólnodostępna, warto postawić na:
Mimo że platforma B2B kojarzona jest głównie z funkcjonalnością, nie można bagatelizować roli estetyki, która jest istotnym elementem doświadczenia użytkownika (UX). Podczas projektowania platformy należy zadbać przede wszystkim o jej spójność z wizerunkiem i charakterem firmy. Kolory, fonty oraz inne elementy wizualne, takie jak zdjęcia czy grafiki, powinny być zgodne z identyfikacją wizualną Twojej marki. Ważne jest także odpowiednie rozmieszczenie elementów na stronie - powinny być one spójne i prezentowane w sposób konsekwentny, aby użytkownik mógł łatwo nawigować między kolejnymi sekcjami i podstronami. Dlatego warto postawić na prostotę i unikać nadmiernego zatłoczenia informacjami. Starannie zaprojektowany design może nie tylko zwiększyć wiarygodność Twojej marki, lecz także ułatwić nawigację i zwiększyć zaangażowanie użytkowników.
Czy istnieje uniwersalny scenariusz na stworzenie perfekcyjnych doświadczeń zakupowych w sferze B2B? Jego opracowanie jest niemożliwe ze względu na zróżnicowanie produktów i indywidualne wymagania poszczególnych kontrahentów. W każdym przypadku UX platformy powinien być dostosowany do specyfiki danego biznesu. Niemniej jednak, istnieją sposoby, które pozwalają usprawnić proces projektowania e-sklepu. Dzięki lekturze tego artykułu poznałeś wskazówki, porady i najlepsze praktyki w tej dziedzinie, które przybliżą Cię o krok do sukcesu w rzeczywistości B2B online. Jeśli natomiast potrzebujesz porady skrojonej idealnie pod Twoje potrzeby, skontaktuj się z nami lub zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy!